Sıkça Sorulan Sorular

Açık Belge (OpenDocument) Biçimi (ODF) ile ilgili sıkça sorulan soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. Bu sayfa, sizden gelen sorularla zaman zaman güncellenecektir.

Açık Belge Biçiminin telif ücreti yoktur. Hiçbir ücret ödenmeksizin, herkes tarafından kullanılabilir.

Ofis uygulamalarının belirli özelliklerini hedef alan (görsel içerikler için SVG ya da metin türü içerikler için HTML ve XSL-FO gibi) bazı standartlar bulunmaktadır; fakat bunlardan hiçbiri ofis uygulamalarının tüm özelliklerini kapsamaz. Açık Belge Biçimi standardı metin belgeleri, hesap tabloları ve görsel belgeler tarafından gereksinim duyulan özellikleri kapsamakla birlikte, olasılık dahilinde ve izin verildiği ölçüde var olan benzer standartlardan da bazı özellikleri alır.

Kesinlikle. OASIS Açık Belge (OpenDocument) Teknik Komitesi üyesi birçok kuruluş, özellikle dosya biçimi düzeyinde, Microsoft Office ile birlikte çalışabilirliği destekleyen ofis ürünleri sunma gayreti içindedir. Bu kuruluşlardan bazıları, on yıldan fazla süredir MS ofis belgelerini açmayı, değiştirmeyi ve kaydetmeyi destekleyen ürünler sunmaktadır. Bu kuruluşların OASIS Açık Belge Teknik Komitesindeki üyeliği, MS Ofis kullanıcılarının gereksinimlerinin de Açık Belge Biçimi içinde dikkate alınmasını sağlamaktadır.

Hayır. Bir XML dosya biçimi için ikili kod biçimindeki belgelerle geriye dönük uyumluluk teknik olarak imkansızdır. Bununla birlikte, bazı uygulamalar Açık Belge Biçimi yanında eski ikili kod biçimli belgeleri de destekleyebilir ve bu yolla, bir ofis uygulaması kullanıcılara ikili kod biçimli belgelerle geriye dönük uyumluluk sağlayabilir.

Açık Belge Biçimi çok kapsamlı şekilde test edilmiştir. Bu standart halihazırda birçok ofis uygulaması tarafından hayata geçirilmiştir ve bu uygulamalardan bazıları, bunu öntanımlı dosya biçimi olarak kullanmaktadır. Dahası; Açık Belge Biçimi, OpenOffice.org XML dosya biçimini temel almaktadır ve bu dosya biçimi de 2001 yılından beri OpenOffice.org uygulamasının öntanımlı dosya biçimidir.

Evet. Açık Belge (OpenDocument) standardının kelime işlem belgeleri için kullandığı “.odt”, sunum için kullandığı “.odp” ve elektronik çizelge belgeleri için kullandığı “.ods” biçimleri ile belge üretimi için LibreOffice gibi açık kaynak kodlu ofis yazılımları yanında, Microsoft Office 2007 (service pack 2 eklentisiyle) ve sonraki sürümleri kullanılabilir.

Scroll to Top